7 prostych sposobów na piękny i zdrowy trawnik

Trawnik to nieodłączony element każdego ogrodu. Odpowiednio wypielęgnowany może być prawdziwą ozdobą domu, przyciągającą uwagę przechodniów. Stanowi on atrakcyjne tło dla roślin i dla elementów ozdobnych znajdujących się w ogrodzie. Dodatkowo takie podłoże jest idealnym miejscem do grillowania ze znajomymi, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu czy zabaw dzieci.  Jak dbać o trawnik, aby przede wszystkim był zdrowy i pięknie się prezentował? Poniżej przedstawiamy 7 sposobów, dzięki którym renowacja trawnika będzie bardzo prosta i przyniesie zamierzone efekty.  

1. Napowietrzanie trawnika 

Bardzo często po zimie trawnik może wymagać porządnego napowietrzenia. Jest to proces, który ma na celu rozluźnienie podłoża i dostarczenie powietrza do systemu korzeniowego trawy. Do tej czynności warto użyć wertykulator, czyli narzędzie, które wykonuje nacięcia w trawniku i w ten sposób dostarcza mu tlen, sprawiając, że trawa staje się gęstsza i bardzo bujna.  

2. Czyszczenie trawnika po zimie 

Jedną z pierwszych czynności, którą należy wykonać po zimie, jest intensywne oczyszczenie powierzchni trawnika, poprzez usunięcie opadłych liści, starych źdźbeł, połamanych patyków i pozostałych odpadów. W ten sposób w głąb trawnika będzie mogło przeniknąć jak najwięcej promieni słonecznych, które go ożywią.  

3. Wybierz odporne nasiona trawy 

Wybór odpowiednich nasion trawy to pierwszy krok do tego, aby mieć piękny ogród. Warto sięgnąć po odporne nasiona, które zapewniają gęsty i zielony trawnik bez względu na rodzaj podłoża. Przede wszystkim wytrzymałe nasiona bardzo szybko kiełkują oraz zapewniają łatwiejszą pielęgnację murawy.  

4. Naturalne nawożenie 

Pielęgnacja trawnika polega również na dostarczaniu mu odpowiedniej ilości substancji odżywczych, dzięki którym możemy uzyskać jednolitą, piękną murawę. Dodatkowe odżywienie trawnika nawozem wspomaga rozwój silnych źdźbeł trawy, które zapobiegają powstawaniom mchu i chwastów. Bardzo ważne jest, aby nawóz zaaplikować cienką i równą warstwą na trawnik. Dodatkowo można uzupełnić nawóz kompostem, który dostarcza wiele próchnicy, czyli substancji odżywczych.  

5. Nawadnianie  

Regularne podlewanie trawnika sprawia, że trawa rośnie zdrowa i zielona. Ilość wody należy dostosować do nasłonecznienia, rodzaju gleby, warunków pogodowych oraz pory roku. Do odpowiedniego podlania trawnika najczęściej wystarczą opady deszczu, jednak w okresie suszy warto wykorzystać zraszacz.  

6. Koszenie 

Koszenie to kolejny etap renowacji trawnika po zimie i jest jednym z najważniejszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Regularne koszenie sprzyja krzewieniu się trawy i ogranicza rozwój chwastów, co zapewnia zdrową i piękną murawę. Trawniki powinno się kosić często, aby odcinać jedynie niewielką część źdźbła, najlepiej robić to 1-2 razy w tygodniu rano lub wieczorem.  

7. Usuwanie chwastów 

Aby cieszyć się zdrowym i pięknym trawnikiem należy regularnie pozbywać się z niego chwastów. W tym przypadku warto zastosować preparaty chwastobójcze, które pozwolą na pozbycie się niechcianych chwastów bez uszkodzenia trawnika.  

Każdy może cieszyć się zdrowym i pięknym trawnikiem, wystarczy tylko odpowiednio o niego zadbać. Wykorzystując wszystkie te proste zabiegi, trawnik będzie niezwykle wytrzymały, a Ty z wielką przyjemnością będziesz spędzać na nim każdą wolną chwilę.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.