Badanie gleby pod trawnik – dlaczego warto je wykonać?

Skład gleby w każdym miejscu może się różnić. Jak wiadomo poszczególne typy roślin potrzebują do wzrostu określonych warunków. Dlatego też wielu ogrodników przed rozpoczęciem uprawy decyduje się poddawać swoją ziemię badaniu laboratoryjnemu, aby dostosować rośliny do jakości gleby. Jednak mało kto postanawia badać ziemię pod uprawę trawnika. Czy jest to dużym błędem? 

Ziemia jest najważniejszym elementem każdej uprawy. Jeśli gleba nie posiada odpowiednich minerałów i właściwego pH, to nawet najlepszej jakości sadzonki i duża ilość nawozu nie sprawią, że rośliny będą zdrowe. Dorodne plony to zawsze efekt dobrze pielęgnowanej ziemi. Podobnie jest z uprawą trawnika. Jeśli ma on być piękny, bez mchu i chwastów, to dobrze jest zbadać skład ziemi, na której jest lub dopiero ma się on znajdować. Pomoże to w jego pielęgnacji. 

W czym pomaga badanie ziemi ogrodowej? 

Dobra ziemia ogrodowa powinna posiadać dużą ilość materii organicznej, trochę gliny, piasku oraz próchnicę, która zwiększy przepustowość wody i polepszy jej magazynowanie. Ważny jest też jej współczynnik pH. Najwięcej roślin toleruje ziemię o odczynie lekko kwaśnym i obojętnym. Badanie gleby pod trawnik daje informacje na ten temat, dzięki czemu można skutecznie zająć się pielęgnacją i nawożeniem gleby w odpowiedni sposób. Wiedząc, których składników jest w glebie za mało, można skupić się na ich zwiększeniu. Poprawić żyzność ziemi można na wiele sposobów. Jeśli posiada się już szczegółowe wyniki badania ziemi ogrodowej, to jest to jednak wiele prostsze. Można wówczas kupić nawozy, które dane składniki zawierają i używać ich we właściwej ilości. Istnieje też możliwość wykorzystania w tym celu m.in. kompostu, przekompostowanej kory z drzew, mączki bazaltowej lub ziemi liściowej. Po kilku miesiącach warto powtórzyć badanie, aby sprawdzić, czy parametry uległy zmianie. Dzięki temu wygląd trawnika będzie znacznie lepszy, a powiedzenie, że „u sąsiada trawa zawsze jest bardziej zielona” przestanie mieć rację bytu.   

Jak dokonać badania ziemi pod trawnik? 

Odczyn ziemi można zbadać samemu. Istnieje wiele kwasomierzów, które w prosty i szybki sposób pozwolą dokonać pomiaru. Inną metodą jest też skorzystanie ze specjalistycznego płynu, który zabarwi próbkę ziemi na dany kolor (opakowanie zawiera skalę z oznaczeniem kolorów). Jednak te metody badania ziemi ogrodowej nie są dokładne. Zdecydowanie lepiej jest zlecić szczegółowe badania Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej lub zwrócić się do prywatnej firmy, które oferuje takie usługi. Przedstawią one nie tylko odczyn ziemi, ale też np. zawartość makroelementów, ilość azotu, ewentualne zanieczyszczenia metalami ciężkimi oraz poziom zasolenia. Oczywiście dołączą też zalecenia nawozowe. Należy jedynie pamiętać, że próbka powinna pochodzić z gleby o reprezentacyjnej jakości. Czasem dobrym rozwiązaniem może się okazać dostarczenie próbki z mieszaniną gleby z kilku miejsc. Podstawowy zakres badań kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a wyniki dostarczane są już po 2-3 tygodniach. Warto więc bardziej zadbać o uprawę trawnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.