Co zrobić, by trawnik przetrwał upały?

Woda jest niezbędna, aby trawnik przetrwał największe upały. Jego regularne nawadnianie sprawi, że w ogrodzie nie pojawią się żółte place świadczące o wysychaniu trawy. To jednak niejedyne działanie, jakie musisz wykonać, aby cieszyć się z zadbanego, idealnie zielonego trawnika przed domem.

Kiedy i jak podlewać trawnik?

Trawnik potrzebuje ok. 4-5 l/m2 wody, aby mógł krzewić się, rozwijać i zachować swój idealny zielony kolor, dlatego tak ważne jest jego podlewanie podczas największych upałów. Woda musi przesiąknąć do najgłębszych struktur gleby, aby odżywieniu uległy korzenie trawy. Musi więc dotrzeć nawet do 10-15 cm w głąb ziemi.

Aby cieszyć się, że nawadnianie trawnika przynosi bardzo dobre rezultaty, warto zasilać go wodą już od wczesnego poranka. Możesz zrobić rundkę z wężem po ogrodzie przed pracą. Oczywiście można również podlewać trawnik wieczorem, ale tutaj mogą pojawić się problemy z grzybicą i nadmierną wilgotnością.

Przypominamy, aby nigdy nie podlewać trawy w momencie największego upału, czyli w środku dnia. Zbyt duża różnica temperatury pomiędzy trawą a wodą generowała będzie natychmiastowe parowanie. Nie dość, że nie uzyskasz efektu nawodnionego trawnika, to jeszcze możesz spowodować jego wypalenie. Trawa zacznie żółknąć, ponieważ słońce będzie ją paliło.

Jeżeli masz taką możliwość, zainwestuj w system zraszania. Sprawdza się szczególnie w dużych ogrodach, gdzie trawy do podlewania jest ogrom. System działa automatycznie, nie wymaga regularnej obsługi, zraszacze uruchamiają się o określonej godzinie, np. o 6 rano. Twój trawnik zyska wodę, a przy tym nie będzie konieczności zrywania się skoro świt, aby zadbać o jego nawodnienie.

Regularne koszenie trawnika latem jest niezbędne dla osiągnięcia pożądanych efektów

Trawa podczas największych upałów rośnie wolniej, ale nie oznacza to, że możemy zaprzestać regularnego koszenia. Głównym powodem jest niedopuszczenie do zakwitnięcia źdźbeł trawy. Nawet, jeżeli twoja trawa nie jest zbyt wysoka, warto kosić ją z taką samą częstotliwością, jak np. w maju czy na początku czerwca. Na powierzchni trawnika nie powstaną wysuszone, łysce place, które wyglądają bardzo nieestetycznie.

Zalecamy, aby trawnik kosić wyłącznie sprawnym sprzętem, który nie szarpie, nie zacina się i nie wyrywa trawy. Noże w kosiarce muszą być naostrzone. Dzięki temu cięcie będzie precyzyjne i nie będzie powodowało uszkodzenia darni.

Trawa, która ulega uszkodzeniu w wyniku koszenia zepsutym lub posiadającym nieostre noże sprzętem, traci więcej wody, wymaga intensywnego nawadniania, a w okresie upałów może dojść do jej samoczynnego wysychania, któremu nie będziesz w stanie zapobiec. Wystarczy, że wyposażysz się w wysokiej jakości sprzęt, zadbasz o precyzyjne, ostre cięcie i odpowiednią wysokość koszenia, a twój trawnik będzie prezentował się nienagannie.

W najlepszej sytuacji są właściciele robotów koszących, które uruchamiają się automatycznie w momencie, gdy trawa osiągnie konkretną wysokość. Sprzęt wykonuje pracę za nas według określonego harmonogramu. Pilnuje, aby wysokość trawy cały czas była idealna.

Pamiętaj o nawożeniu trawnika latem

Nawożenie trawnika latem jest niezwykle ważne, ponieważ trawa musi przeciwstawić się poważnemu wyzwaniu, jakim są upały oraz brak naturalnego dostępu do wody w postaci opadów atmosferycznych.

Standardowo do nawożenia trawników wykorzystywane są nawozy mineralne granulowane. Trzeba zastosować je 2-3 razy w ciągu całego sezonu, czyli od początku wiosny aż do końca lata. Nawóz najlepiej jest rozsypać przed deszczem, dlatego warto oglądać prognozy pogody. Pożądany jest spokojny, letni, kilkuminutowy deszczyk, który świetnie zrasza trawę, a jednocześnie nie powoduje żadnych szkód. Jeżeli jednak nie ma na horyzoncie opadów, konieczne jest intensywne nawodnienie trawnika tuż po rozsianiu nawozu. Jest to o tyle istotne, że zalegające na trawie granulki nawozu mogłyby spowodować poparzenie trawy.

Wiesz już, jak dbać o trawnik podczas największych upałów. Pozostaje jedynie stosować się do powyższych zasad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.