Jak prawidłowo wykonać piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika jest obowiązkowym zabiegiem, jaki musisz wykonać (oprócz regularnego koszenia i nawadniania trawy), jeżeli chcesz cieszyć się z perfekcyjnej, gęstej i intensywnie zielonej murawy. Jak wykonać piaskowanie trawnika? Czego do tego potrzebujesz? 

Na czym polega i w jakim celu wykonuje się piaskowanie trawnika? 

Piaskowanie trawnika to zabieg polegający na posypywaniu trawy cienką warstwą mieszanki piaskowej. Nie powinna być ona grubsza niż 5 mm. Aby pielęgnacja trawnika pozwoliła na uzyskanie maksymalnych korzyści (m.in. polepszenie właściwości fizyczno-chemicznych gleby), musisz wybrać dobrej jakości preparat, w którego składzie znajduje się piasek kwarcowy oraz substancje mające zdolność do usuwania ze struktury trawy mchu, a także uzupełniające niedobory składników mineralnych, niezbędnych do porostu trawy.  

Piaskowanie trawnika możesz wykonać także przy użyciu suchego piasku rzecznego, jeżeli ziarna mają średnicę od 0,5 do 0,8 mm. Twój wybór może paść także na zeolit, materiał pochodzenia naturalnego, pozyskiwany ze skał występujących na terenie Ukrainy. Największą korzyścią z jego zastosowania są właściwości antyseptyczne, które ograniczają rozwój najczęstszych chorób trawy oraz gleby. 

Podstawą jest, aby wybrany piasek został równomiernie rozsypany po całej powierzchni trawnika. Dla osiągnięcia najlepszych efektów i wniknięcia materiału w głębsze struktury, warto przeprowadzić grabienie całej powierzchni. Dzięki temu nie będzie sytuacji, w której na jednej części trawnika będzie znajdowała się grubsza warstwa piasku, niż w innej. Twój trawnik będzie sprężysty i zyska lepsze warunki do rozwoju korzeni. 

Kiedy jest najlepsza pora na piaskowanie trawnika? 

Jeżeli chcesz, aby piaskowanie trawnika przyniosło spodziewane rezultaty, a efekty utrzymywały się przez długi czas, zaplanuj ten zabieg raz na sezon.  

Przy okazji pragniemy podkreślić, że zakładanie trawnika na Podkarpaciua także w innych regionach Polski, wiąże się z obowiązkiem późniejszego dbania o pozyskaną zieloną powierzchnię. Nic nie jest dane raz na zawsze! Trawnik, aby prezentował się w najlepszej wersji, wymaga regularniej pielęgnacji. Nie chodzi tutaj jedynie o koszenie oraz nawadnianie. Jest szereg zabiegów, które musisz wykonać, aby trawa mogła rozwijać się prawidłowo.  

Jeżeli chcesz, aby piaskowanie trawnika przyniosło spodziewane rezultaty, w pierwszej kolejności w Twoim ogrodzie musi zostać wykonana aeracja trawnika. Zabieg polega na penetrowaniu podłoża poprzez jego nakłuwanie, co umożliwia skuteczniejsze docieranie wody, tlenu i składników mineralnych do najgłębszych warstw systemu korzennego trawy. Pozostaje teraz najważniejsza kwestia: aeracja trawnika – kiedy powinna zostać przeprowadzona? Najlepiej dwa razy w roku: 

  • wiosną – od kwietnia do końca maja, 
  • jesienią – od sierpnia do listopada. 

Choć nie ma określonego terminu, w którym należy wykonać piaskowanie trawnika, ogólnie przyjmuje się, że najwięcej korzyści można uzyskać przeprowadzając zabieg pod koniec lata, od sierpnia do września, zaraz po jesiennej aeracji. 

Co więcej, zalecamy, aby trzymać się tego planu. Gleba po aeracji jest rozluźniona, a poprzez system nakłuwania, ziarna piasku bez najmniejszych problemów dotrą do systemu korzennego, na czym w końcu nam zależy. Jeżeli piaskowanie trawnika nie zostanie wykonane zaraz po aeracji, może okazać się, że Twoje trudy zostaną zniweczone. 

O swój trawnik musisz dbać kompleksowo. 

Jakie korzyści zapewnia piaskowanie trawnika? 

Jeżeli piaskowanie trawnika zostanie wykonane w prawidłowy sposób, trawa w Twoim ogrodzie będzie rozwijała się przepięknie. Podstawowe korzyści z tych działań pielęgnacyjnych to: 

  • znacznie lepsza przepuszczalność gleby, a co za tym idzie system korzenny trawy ma dostęp do dużej ilości wody, tlenu i składników mineralnych, 
  • zewnętrzna struktura ziemi staje się twardsza, a co za tym idzie, nie zapada się pod ciężarem, 
  • murawa krzewi się znacznie lepiej, ponieważ piasek wpływa na rozwój jej systemu korzennego, 
  • ograniczenie rozwoju chwastów, które nie mają dobrych warunków do wzrostu na terenie, gdzie występują drobne ziarenka piasku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.