Napowietrzanie trawnika: Na czym polega, zalety, metody

Nic tak nie cieszy jak zadbany ogród, jednak by osiągnąć taki efekt, trzeba włożyć w niego wiele pracy. Na liście zadań ogrodnika powinny znaleźć się zabiegi pielęgnacyjne, które należy przeprowadzać regularnie. Jednym z nich jest napowietrzanie trawnika, czyli aeracja. Choć nazwa może nieco zdradzać, wielu z nas nie wie, na czym polega i kiedy ją wykonać. Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule! 

Na czym polega aeracja trawnika? 

aeracji trawnika nie mówi się zbyt dużo, nie mniej odgrywa ona kluczową rolę w utrzymywaniu go w świetnej kondycji. Bez regularnego napowietrzania trawa może usychać lub gnić, przez co wizualnie ucierpi cały ogród. Aeracja polega na nakłuwaniu gleby i tym samym rozluźnianiu jej, dzięki czemu do korzeni trafia więcej wody, tlenu i innych składników odżywczych. Otwory możemy wykonać zwykłymi widłami lub skorzystać ze specjalnych narzędzi. W ofercie firm ogrodniczych dostępna jest szeroka oferta aeratorów, w tym nakładek na buty z „zębami” lub wały z kolcami. Możemy sięgnąć również po profesjonalne urządzenia spalinowe lub elektryczne. Takie aeratory przydadzą się zwłaszcza podczas napowietrzania trawników o dużej powierzchni.  

Zalety napowietrzania gleby 

Wydawać się może, że przez tworzenie małych otworów, trawnik ulega znacznym zniszczeniom. Nie warto jednak się tym zrażać. W perspektywie czasu zabieg ten przyniesie wiele korzyści. Napowietrzanie trawnika gwarantuje: 

  • lepsze ukorzenienie trawy 
  • łatwiejsze nawodnienie 
  • eliminację problemu nadmiernej wilgoci ziemi 
  • pobudzenie wzrostu trawy 
  • wzrost elastyczności murawy i większą odporność na użytkowanie 
  • szybszą regenerację trawnika 

Kiedy przeprowadzić aerację trawnika? 

Zaleca się, by aerację wykonywać dwa razy do roku, a najlepszy czas na to przypada na wiosnę i jesień. Przed rozpoczęciem zabiegu musimy sprawdzić stan murawy. Trawnik powinien być podlany (konieczne jest odczekanie aż woda wsiąknie w glebę) oraz przycięty (chyba, że aerację wykonujemy po zimie). Należy również zadbać o równomierne wykonywanie otworów, a sama ich gęstość zależy od typu podłoża. Gdy jest lżejsze, powinniśmy zrobić ok. 120 nakłuć na 1 m², natomiast w przypadku bardziej zbitej gleby – od 180 do nawet 200. Trzeba pamiętać, że napowietrzanie niedawno założonego trawnika nie jest dobrym pomysłem. Po zasianiu trawy warto poczekać dwa lata, by przeprowadzić ten zabieg. Wyjątkiem są podłoża wyjątkowo zbite oraz twarde. W takim przypadku powierzchniowe nakłuwanie raz w roku może okazać się pomocne. 

Metody napowietrzania trawnika 

Wyróżnia się dwie metody napowietrzania: aerację powierzchniową i wgłębną. Ta pierwsza polega na wykonywaniu otworów głębokich na około 3 cm, a dzięki takim nakłuciom pozbędziemy się problemu słabego wsiąkania wody. Wykonuje się ją zwykle wiosną. Natomiast gdy zaobserwujemy, że kondycja naszego trawnika znacznie się pogorszyła, może być konieczne przeprowadzenie aeracji wgłębnej. Wtedy nakłucia powinny być głębokie na około 8 cm. Dobrą porą na wykonanie takiego napowietrzania jest jesień. 

Piaskowanie 

Po napowietrzaniu na zbitych i gliniastych glebach warto dodatkowo przeprowadzić piaskowanie, dzięki któremu efekt rozluźnienia utrzyma się dłużej. Równomierne rozprowadzenie piasku gwarantuje większą przepuszczalność podłoża. Zapewnienie dostępu do niezbędnych składników na dłużej przełoży się na kondycję trawy. Zabieg piaskowania można połączyć z nawożeniem. 

Aeracja trawnika a wertykulacja 

Szukając informacji na temat napowietrzania, natchniemy się też na inne pojęcie związane z pielęgnacją murawy. Mowa tu o wertykulacji. Przede wszystkim warto wiedzieć, że ten tajemniczo brzmiący zabieg nie jest tym samym co aeracja trawnika. Wertykulacja to bardziej inwazyjna metoda, ponieważ polega na nacinaniu darni w celu usunięcia z niej obumarłej trawy i niechcianej roślinności. Jej skutkiem jest także zapewnienie łatwiejszego dostępu do powietrza. Zazwyczaj poleca się wykonywanie tego zabiegu wiosną.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Search this website