Renowacja trawnika zniszczonego po zimie

Choć zimowy ogród pokryty białym puchem wygląda naprawdę spektakularnie, zalegający długo śnieg i mrozy nierzadko prowadzą do zniszczeń trawnika. Gdy wreszcie nadejdzie wiosna i razem z nią wyższe temperatury, będziemy mogli ocenić stan murawy. Jeśli pozostawia on dużo do życzenia, czas na renowację trawnika! To ważny moment w kalendarzu ogrodnika, więc warto odpowiednio się do niego przygotować.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Nawet jeśli zniszczenia na pierwszy rzut oka wydają się poważne, dzięki odpowiednim zabiegom przywrócimy trawnikowi dawną świetność. Prac nie możemy jednak rozpocząć od razu, gdy stopnieje śnieg. Musimy poczekać aż murawa nieco przeschnie, by uniknąć kolejnych uszkodzeń.

Z jakimi problemami najczęściej mierzymy się po zimie?

  • Pleśń śniegowa to groźna choroba grzybowa traw i rozpoznać możemy ją po białych nalotach, które zmieniają się w później w nieestetyczne brązowe plamy.
  • Plamy na murawie nie zawsze muszą być spowodowane chorobą. Jeśli aktywnie korzystaliśmy z uroków zimy (bawiliśmy się z dziećmi, robiliśmy śniegowe rzeźby itp.) i tym samym ugniataliśmy podłoże, trawnik mógł ulec uszkodzeniom.
  • Kretowiska zdecydowanie nie są ozdobą ogrodu. Kupki ziemi, za które odpowiedzialne są krety, obniżają estetykę ogrodu.
  • Gdy ziemia zamarza, a potem rozmarza, pojawiają się także nierówności terenu, czyli wybrzuszenia.

Jak przeprowadzić renowację trawnika wiosną?

Część zabiegów, które wykonujemy w ramach renowacji trawnika, opisywaliśmy już w poprzednich artykułach. Dobrze znana nam już wertykulacja pomoże pozbyć się z murawy filcu oraz mchu i przyda się w walce z pleśnią śniegową. Dobry moment, by ją przeprowadzić przypada na marzec lub kwiecień. Wyczesywanie trawnika w wielu przypadkach jest konieczne, ponieważ zalegający filc utrudnia wnikanie w głąb wody i składników odżywczych. Nacinanie darni i pozbycie się zanieczyszczeń to pierwszy krok w drodze do przywrócenia murawie efektownego wyglądu. W przypadku młodszych trawników wertykulację możemy zastąpić aeracją. Uzupełnieniem obu tych zabiegów jest piaskowanie oraz nawożenie.

Do pozbycia się pleśni wykorzystuje się także specjalne preparaty. Bez obaw, w sklepach znajdziemy także te z naturalnymi składami.

Co z nierównościami trawnika?

Mamy sposoby także na krecie kopce i inne wybrzuszenia na trawniku. W przypadku tych pierwszych wystarczy albo rozgrabić ziemię, albo po prostu zebrać ją i usunąć. Natomiast, by wyprosić z naszego ogrodu niechcianych gości, możemy zastosować naturalne środki odstraszające, które zawierają np. lawendę. Z kolei rozwiązaniem dla problemu wybrzuszeń jest zabieg wałowania.

Zadbaj o swój trawnik

Kolejnym etapem renowacji trawnika może być dosiew trawy. Wiosna to dobry moment, by uzupełnić ubytki murawy. Dzięki dosiewaniu nowych nasion dobrej jakości trawnik wkrótce stanie się gęsty, a po rażących oczy lukach nie będzie śladu. Pamiętajmy, że im lepiej zadbamy o murawę jesienią, tym mniej pracy czeka nas, gdy zima już się skończy. Nawet tak pozornie błaha czynność jak zgrabienie liści może uchronić trawę przed poważnymi chorobami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.